fb twitter gmail email yt
 • Odszkodowanie za śmierć
 • Śmierć bliskiej osoby
 • Zadośćuczynienie za śmierć
 • Pełna wersja serwisu

  Bezpłatna infolinia

  800 217 417

  dok@votum-sa.pl

  Dziedziczenie z ZUS i OFE

  Skorzystaj z naszej wiedzy

  Zadośćuczynienie za śmierć

  Zadośćuczynienie za śmierć

  448 /

  Baza wiedzy /

  Zadośćuczynienie za śmierć /

  Jak udowodnić, że zostało naruszone dobro osobiste?

  Jak udowodnić, że zostało naruszone dobro osobiste?

  ochrona

  Przypomnijmy, że tzw. zadośćuczynienie za śmierć należy się w przypadku naruszenia dóbr osobistych. Ich katalog nie jest z góry określony, z tego też względu konieczne jest dokładne wskazanie, jakie dobro zostało w konkretnym przypadku naruszone. Najczęściej jest to odebranie prawa do życia w rodzinie oraz pozbawienie możliwości utrzymania więzi rodzinnej ze zmarłym.

   

  Zadośćuczynienie za śmierć bliskiego w wypadku

   

  Nikt nie może zaprzeczyć, że utrata najbliższej osoby wywołuje ból, poczucie osamotnienia i zagubienia. Takie cierpienie często jest o wiele bardziej dotkliwe niż dolegliwości fizyczne. Zgodnie z prawem są one uznawane za szkody o charakterze niematerialnym.

   

  Kto może domagać się zadośćuczynienia za śmierć osoby bliskiej?

   

  Nie wystarczy jedynie wykazać formalnego pokrewieństwa. Najważniejsze w tym przypadku są szczególnie silne więzi emocjonalne, które łączyły osobę zmarłą z bliskim, który występuje o zadośćuczynienie. Przed udaniem się do ubezpieczyciela należy przygotować dowody potwierdzające zasadność zgłoszonych żądań, jak również rozważyć kwestię ich wysokości.

   

  Z pewnością na tym etapie dużym wsparciem będzie pomoc specjalisty, który podpowie, co może zostać przez ubezpieczyciela uznane za dowód, a co nie. Pomoże on także oszacować wysokość należnego w danym przypadku zadośćuczynienia.

   

  Pamiętajmy, że zadośćuczynienie za śmierć bliskiej osoby przyznawane jest osobno dla każdego z członków rodziny, a nie ogólnie dla całej rodziny. Wysokość świadczenia będzie najprawdopodobniej miało inną wysokość w zależności od rodzaju relacji oraz stopnia doznanego cierpienia po stracie bliskiej osoby.

   

  Czy warto iść do sądu po zadośćuczynienie za śmierć w wypadku?

   

  Pamiętajmy o tym, że zakład ubezpieczeń może wypłacić świadczenie zarówno w drodze uznania, jak i na podstawie ugody lub wyroku sądowego. Pomimo pozytywnego stanowiska Sądu Najwyższego w tym temacie, nadal zdarzają się sytuacje, w których skierowanie sprawy do sądu jest jedynym sposobem na znalezienie sprawiedliwości.

  Skorzystaj z infolinii:

  800-217-417

  Opłata według stawek własnych operatora.

  NAPISZ DO NAS

  Skontaktuj się

  CENTRALA Votum S.A.

  ul. Wyścigowa 56 i,53-012 Wrocław

  tel.:71/ 33 93 400, fax 71/ 33 93 403

  dok@votum-sa.pl, www.votum-sa.pl

  800 217 417

  dok@votum-sa.pl

  © Copyright 2015 - VOTUM S.A - Głos w Twojej sprawie.

  ^