fb twitter gmail email yt
 • Odszkodowanie za śmierć
 • Śmierć bliskiej osoby
 • Zadośćuczynienie za śmierć
 • Pełna wersja serwisu

  Bezpłatna infolinia

  800 217 417

  dok@votum-sa.pl

  Dziedziczenie z ZUS i OFE

  Skorzystaj z naszej wiedzy

  Śmierć bliskiej osoby

  Śmierć bliskiej osoby

  448 /

  Baza wiedzy /

  Śmierć bliskiej osoby /

  Śmierć w wypadku osoby nieubezpieczonej

  Śmierć w wypadku osoby nieubezpieczonej

  śmierc bliskiej osoby w wypadku

  Śmierć bliskiej osoby w wypadku to trudny czas dla całej rodziny. Często wiąże się z poczuciem dezorientacji i obawą o przyszłość. Lęk przed finansowym zabezpieczeniem jutra pojawia się zwłaszcza w sytuacji, kiedy pogrążone w żałobie osoby po stracie bliskiego członka rodziny, nawet nie próbują dochodzić należnego im odszkodowania. Bywa i tak, że nawet nie wiedzą, jak to zrobić lub nie znają oni swoich praw.

   

  Dziś postaramy się odpowiedzieć na jedno z częściej zadawanych pytań odnośnie tego, czy odszkodowanie zostanie wypłacone także wtedy, gdy zmarły nie miał ubezpieczenia.

   

  Brak ubezpieczenia zmarłego a prawo do odszkodowania

   

  Gdy w wypadku ginie osoba najbliższa, zdarza się, że nie wiemy, czy przysługuje nam jakiekolwiek odszkodowanie. Zastanawiamy się, czy zmarły wykupił gdzieś odszkodowanie, szukamy nerwowo dokumentów. W przypadku, gdy okazuje się, że poszkodowany nie posiadał ubezpieczenia, godzimy się z brakiem odszkodowania po jego śmierci.

   

  Jednak pamiętajmy o tym, że są różne źródła świadczeń odszkodowawczych. W świadomości społecznej zwykle kojarzymy odszkodowanie po śmierci jedynie z ubezpieczeniami na życie. Jednak jeśli śmierć bliskiej osoby nastąpiła w wyniki wypadku komunikacyjnego – możliwe jest uzyskanie odszkodowania po jego śmieci z OC sprawcy. I to właśnie sprawca zdarzenia powinien posiadać ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, a nie poszkodowany.

   

  smierc bliskiej osoby dokumenty

   

  W jakim terminie można uzyskać odszkodowanie po śmierci bliskiego?

   

  Należy rozróżnić dwie sytuację. Pierwszą, w której kierującemu nie można przypisać winy, na przykład, gdy przed pojazd wyskoczyło zwierzę leśne, a kierujący nie miał możliwości uniknąć wypadku. W takiej sytuacji możliwe jest uzyskanie odszkodowania za śmierć bliskiej osoby w ciągu 3 lat, zgłaszając się do ubezpieczyciela u którego wykupiona została polisa OC pojazdu. Drugą możliwością jest sytuacja, w której określono winnego zaistnieniu zdarzenia. W takim przypadku należy zgłosić roszczenia do ubezpieczyciela, u którego wykupiona została polisa OC pojazdu, którym poruszał się sprawca. Takie zgłoszenie może nastąpić w ciągu 20 lat od dnia wypadku, który miał miejsce po 10.08.1997 r.

   

  Dodatkowo nawet jeśli sprawca zbiegł z miejsca zdarzenia, albo nie ma ważnej polisy OC – nadal przysługuje najbliższym  prawo do odszkodowania. Świadczenia wypłaca wtedy Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG).

   

  Ważne jest zgłoszenie wypadku i odpowiednich roszczeń do ubezpieczyciela sprawcy lub do UFG. Oczywiście – takie roszczenia należy udokumentować i uzasadnić. Jeśli nie wiesz, jak to zrobić i potrzebujesz pomocy w tym zakresie – napisz lub zadzwoń do nas.

  Skorzystaj z infolinii:

  800-217-417

  Opłata według stawek własnych operatora.

  NAPISZ DO NAS

  Skontaktuj się

  CENTRALA Votum S.A.

  ul. Wyścigowa 56 i,53-012 Wrocław

  tel.:71/ 33 93 400, fax 71/ 33 93 403

  dok@votum-sa.pl, www.votum-sa.pl

  800 217 417

  dok@votum-sa.pl

  © Copyright 2015 - VOTUM S.A - Głos w Twojej sprawie.

  ^