fb twitter gmail email yt
 • Odszkodowanie za śmierć
 • Śmierć bliskiej osoby
 • Zadośćuczynienie za śmierć
 • Pełna wersja serwisu

  Bezpłatna infolinia

  800 217 417

  dok@votum-sa.pl

  Dziedziczenie z ZUS i OFE

  Skorzystaj z naszej wiedzy

  Śmierć bliskiej osoby

  Śmierć bliskiej osoby w wypadku

  448 /

  Baza wiedzy /

  Śmierć bliskiej osoby /

  Śmierć bliskiej osoby w wypadku a odszkodowanie

  Śmierć bliskiej osoby w wypadku a odszkodowanie

  bliska osoba wypadek

  Śmierć bliskiej osoby w wypadku komunikacyjnym stanowi traumatyczne przeżycie dla rodziny zmarłego. Zwłaszcza, gdy w żaden sposób nie przyczynił się on do tego zdarzenia.

   

  Nic zatem dziwnego, że osoby, które nagle i niespodziewanie straciły rodziców, małżonka, partnera, czy dziecko w wypadku drogowym, często cierpią. A cierpienie psychiczne potrafi być o wiele większe od tego fizycznego. Bliscy zmarłego muszą zmierzyć się również z różnorodnymi problemami natury finansowej, które tylko pogłębiają doskwierające poczucie pustki i osamotnienia, często mogące doprowadzić do zespołu stresu pourazowego czy depresji.

   

  Kim jednak jest „osoba najbliższa”? Niewątpliwie takie określenie nie dotyczy tylko i wyłącznie osób, z którymi łączą nas więzy krwi. Obejmuje zarówno najbliższą rodzinę, m.in. małżonka, rodzeństwo, dzieci, wnuki, rodziców i dziadków, jak partnerów życiowych, którzy są w stanie dowieść, że ze zmarłym łączyły ich bliskie relacje emocjonalne i/lub ekonomiczne.

   

  Definicja osoby bliskiej może być jeszcze szersza – można wyobrazić sobie sytuację, kiedy dwóch przyjaciół żyje razem i takie roszczenie również będzie zasadne. Homoseksualnej parze, która pozostaje do chwili śmierci ze sobą w faktycznym pożyciu (w aspekcie fizycznym, gospodarczym czy emocjonalnym) również będzie przysługiwało roszczenie odszkodowawcze. O tym, kto jest najbliższym członkiem rodziny decyduje zatem faktyczny układ stosunków pomiędzy określonymi osobami, a nie jedynie formalne pokrewieństwo.

   

  Zgodnie z polskim prawem bliski zmarłego w wypadku będzie miał możliwość uzyskania rekompensaty za straty zarówno materialne, jak i niematerialne od ubezpieczyciela sprawcy wypadku. Najbliżsi członkowie rodziny mogą wnosić o zwrot poniesionych kosztów pogrzebu i postawienia nagrobka, rentę stosowną do potrzeb poszkodowanego oraz możliwości zarobkowych i majątkowych zmarłego w wypadku, odszkodowanie za znaczne pogorszenie sytuacji życiowej oraz zadośćuczynienie pieniężne.

   

  smierc bliskiej wypadku

   

  Jak uzyskać odszkodowanie po śmierci bliskiej osoby?

   

  O odszkodowanie po wypadku drogowym wnioskuje się do firmy, która ubezpiecza posiadacza pojazdu, którym kierował sprawca zdarzenia. Jeśli jednak zmarły był jednocześnie sprawcą zdarzenia i nikt inny nie przyczynił się do wypadku – może się okazać, że odszkodowanie i zadośćuczynienie z OC nie będzie przysługiwać.

   

  Jeśli sprawca wypadku został ustalony, warto dopytać o numer polisy OC, aby wiedzieć do którego ubezpieczyciela  zgłosić szkodę. Jeśli jednak sprawca nie jest znany (np. uciekł z miejsca zdarzenia) lub nie miał wykupionego ubezpieczenia OC – odszkodowania można domagać się od Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

   

  Niestety ubezpieczyciele często zaniżają wartość wypłat z tytułu odszkodowań. W takich przypadkach warto skorzystać z pomocy profesjonalisty. Osoby, które nie mają wystarczającej ilości czasu i fachowej wiedzy mogą skorzystać z pośrednictwa adwokata lub radcy prawnego, aby ten kompleksowo poprowadził sprawę na etapie przedsądowym i/lub sądowym. Jeśli potrzebujesz takiego wsparcia – napisz do nas. Chętnie podzielimy się z Tobą naszą wiedzą i doświadczeniem. Wielu poszkodowanych skorzystało już z naszych usług uzyskując wysokie kwoty odszkodowań. Możesz także poznać historie niektórych z nich: klienci VOTUM.

   

  Pamiętajmy przy tym, że dochodzenie odszkodowania wymaga zapewnienia wszystkich potrzebnych do tego informacji oraz dokumentów. Każdy dokument może stanowić ważny dowód w sprawie, natomiast brak któregoś z nich, może zadecydować o wysokości odszkodowania, a w niektórych przypadkach nawet mieć decydujący wpływ na to, czy odszkodowanie w ogóle zostanie przyznane.  Warto zatem mieć wsparcie profesjonalisty, który podpowie, jakie dokumenty trzeba zebrać, a także pomoże w dopełnieniu formalności z tym związanych.

  Skorzystaj z infolinii:

  800-217-417

  Opłata według stawek własnych operatora.

  NAPISZ DO NAS

  Skontaktuj się

  CENTRALA Votum S.A.

  ul. Wyścigowa 56 i,53-012 Wrocław

  tel.:71/ 33 93 400, fax 71/ 33 93 403

  dok@votum-sa.pl, www.votum-sa.pl

  800 217 417

  dok@votum-sa.pl

  © Copyright 2015 - VOTUM S.A - Głos w Twojej sprawie.

  ^