fb twitter gmail email yt
 • Odszkodowanie za śmierć
 • Śmierć bliskiej osoby
 • Zadośćuczynienie za śmierć
 • Pełna wersja serwisu

  Bezpłatna infolinia

  800 217 417

  dok@votum-sa.pl

  Dziedziczenie z ZUS i OFE

  Skorzystaj z naszej wiedzy

  Śmierć bliskiej osoby

  Depresja po śmierci bliskiej osoby a odszkodowanie

  448 /

  Baza wiedzy /

  Śmierć bliskiej osoby /

  Czy depresja po śmierci bliskiej osoby ma wpływ na wysoko ...

  Czy depresja po śmierci bliskiej osoby ma wpływ na wysokość odszkodowania?

  depresja po śmierci bliskiej osoby

  Wielokrotnie pisaliśmy, że na wysokość przyznanego zadośćuczynienia po śmierci bliskiego ma wpływ nie tylko faktyczny stopień pokrewieństwa, ale także to, jakie skutki wywołała ta strata w życiu osoby ubiegającej się o to świadczenie. Czy zatem depresja po śmierci bliskiej osoby będzie miała wpływ na wysokość przyznanej kwoty? W poniższym artykule z pewnościa da się znaleźć odpowiedź na to pytanie. 

   

  Depresja po śmierci bliskiej osoby a odszkodowanie

   

  Przypomnijmy, że wysokość odszkodowania to zawsze mocno zindywidualizowana kwestia. Mimo wszystko przy ustalaniu wysokości zadośćuczynienia znaczenie ma nie tylko stopień krzywdy spowodowany śmiercią bliskiej osoby i wiek osoby starającej się o zadośćuczynienie, ale też stopień pokrewieństwa i wpływ śmierci na funkcjonowanie rodziny.

   

  Jednak gdy zdarzenie, w wyniku którego utracono bliską osobę, spowodowało dodatkowo wystąpienie depresji u osób najbliższych zmarłemu, to oczywiście przeważnie ma to ogromny wpływ na ustalenie wysokości zadośćuczynienia.

   

  Należy jednak pamiętać, że depresja po śmierci bliskiej osoby nie jest zwykłym przygnębieniem wywołanym stratą członka rodziny. Chodzi tu o zaburzenie nastroju będące poważną chorobą psychiczną, która wymaga leczenia. Wywołuje utratę motywacji życiowej, pozbawia bliskich zmarłego komfortu, bezpieczeństwa życia, energii życiowej oraz zapału do pracy, wywołuje również apatię. Stany depresyjne są wynikiem dramatyzmu doznań osób bliskich zmarłego, poczucia osamotnienia, przeżywania żałoby, zawiedzionych nadziei i wstrząsu psychicznego wywołanego śmiercią osoby najbliższej.

  Warto wspomieć o objawach depresji. Nie zawsze wydają się one poważne, zwłaszcza w początkowej fazie rozwoju choroby. Może nam się wydawać, że osoba, która cierpi z powodu śmierci członka najbliższej rodziny, izoluje się od znajomych, nie chce rozmawiać i swoich uczuciach, jest ciągle smutna i przygnębiona albo obojętna na bodźce zewnętrzne. Na tym etapie ważne jest, by udzilielić jej wsparcia emocjonalnego.

  Poważniejsza jest już sytuacja, gdy osoba, u której możemy podejrzewać depresję po śmierci bliskiej osoby, zaczyna unikać wyjścia z domu, zaniedbuje obowiązki zawodowe, higienę, całymi dniami czuje senność lub wręcz przeciwnie – nie może spać. Niekiedy na tym etapie pojawiają się też myśli samobójcze. Ta faza depresji jest szczególnie groźna dla zdrowia i życia osoby, która w wypadku straciła bliską osobę, choć odkąd poszkodowany zaobserwuje u siebie objawy depresji, powinien poddać się pscyhoterapii lub nawet podjąć leczenie farmakologiczne. Terapia osoby cierpiącej na depresję może trwać nawet przez lata – wiele zależy w tym kontekście od ogólnej kondycji psychicznej, ale także od stopnia bliskości między chorym a zmarłym członkiem jego rodziny oraz innych konsekwencji utaty bliskiego – na przykład znaczego pogorszenia warunków życia.

  Jak można jednak zauważyć, że depresja po śmierci osoby bliskiej znacznie utrudnia życie człowiekowi, który na nią cierpi. Z pewnością wiele samozaparcia wymaga walka z nią, nie wspominając także o kosztach. By psychoterapia odniosła skutek, spotkania z terapeutą powinny być regularne i częste. Nie zawsze także udaje się zdobyć od razu termin do terapeuty współpracującego z Narodowym Funduszem Zdrowia, a więc takiego, u którgo terapia opłacana jest ze składek ZUS.

   

  depresja śmierci bliskiej osoby

   

   

  Depresja po śmierci bliskiej osoby zwykle wymaga leczenia

   

  Wpływ na wysokość zadośćuczynienia ma korzystanie z fachowej i profesjonalnej pomocy medycznej w czasie radzenia sobie z depresją. Znaczenie będzie miał cały proces leczenia doznanej traumy, mający na celu pomoc w odbudowie struktury rodziny zmarłego i przywrócenia równowagi u każdego z jej członków.

   

  Należy pamiętać, iż w toku prowadzonego postępowania o przyznanie zadośćuczynienia konieczne będzie przedstawienie kompletnej dokumentacji medycznej zgromadzonej w trakcie trwającego procesu leczenia. Dopiero wtedy można przystąpić do właściwego sformułowania wysokości roszczeń odszkodowawczych w tym m.in. do ustalenia właściwej wysokości zadośćuczynienia.

   

  autor: Krzysztof Życzyński (Doradca Odszkodowawczy)

  Skorzystaj z infolinii:

  800-217-417

  Opłata według stawek własnych operatora.

  NAPISZ DO NAS

  Skontaktuj się

  CENTRALA Votum S.A.

  ul. Wyścigowa 56 i,53-012 Wrocław

  tel.:71/ 33 93 400, fax 71/ 33 93 403

  dok@votum-sa.pl, www.votum-sa.pl

  800 217 417

  dok@votum-sa.pl

  © Copyright 2015 - VOTUM S.A - Głos w Twojej sprawie.

  ^