fb twitter gmail email yt
 • Odszkodowanie za śmierć
 • Śmierć bliskiej osoby
 • Zadośćuczynienie za śmierć
 • Pełna wersja serwisu

  Bezpłatna infolinia

  800 217 417

  dok@votum-sa.pl

  Dziedziczenie z ZUS i OFE

  Skorzystaj z naszej wiedzy

  Odszkodowanie za śmierć

  Odszkodowanie za śmierć rodzica

  448 /

  Baza wiedzy /

  Odszkodowanie za śmierć /

  Czy dziecku należy się odszkodowanie za śmierć rodzica?

  Czy dziecku należy się odszkodowanie za śmierć rodzica?

  odszkodowanie śmierć rodzica

  Śmierć ojca lub matki wywołuje wielką traumę, ból i cierpienie dziecka. Najprawdopodobniej już do końca życia będzie towarzyszyć mu smutek i poczucie krzywdy po stracie rodzica.

   

  Nawet jeśli z czasem dziecko nauczy się jak żyć bez wsparcia i miłości ze strony najbliższych osób, które towarzyszyły mu przecież od najmłodszych lat, to i tak zawsze będzie za nimi tęsknić i wyobrażać sobie, jakby to było, gdyby nie doszło do tragicznego w skutkach wypadku.

   

  Właśnie dlatego prawo przewiduje zadośćuczynienie oraz odszkodowanie za śmierć rodzica. Choć, nie ma co ukrywać, żadne pieniądze tej straty nie są w stanie wynagrodzić.

   

  Śmierć rodzica zmienia życie dziecka

   

  Śmierć rodzica szczególnie dotyka małe dzieci, dla których mama lub tata są zwykle całym światem, najlepszym przyjacielem. Bez nich maluch traci poczucie stabilności i bezpieczeństwa. Dziecko, które traci w wyniku wypadku swojego rodzica wychowuje się dalej w niepełnej rodzinie, będąc bardzo często narażonym na gorsze traktowanie wśród rówieśników.

   

  Taka sytuacja może powodować, że dziecko zamyka się w sobie, pojawia się u niego silny stres pourazowy, a czasem nawet depresja, która wymaga wsparcia ze strony lekarza psychiatry lub podjęcia terapii u psychologa. Czasami trauma po śmierci rodzica jest tak silna, że niezbędne okazuje się przyjmowanie specjalistycznych leków. Ma to miejsce zwłaszcza jeśli konsekwencją utraty rodzica jest depresja, nerwica lub bezsenność. Zaburzenia te dotykają wielu osób, które przeżywają żałobę, zwłaszcza po utracie najbliższego członka rodziny – na przykład rodziców. Jak wiadomo, wymagają one często długotrwałej i wymagającej pełnego zaangażowania terapii. Z pewnością odszkodowanie za śmierć rodzica może pomóc znaleźć odpowiedniego specjalistę lub placówkę.

   

  Konsekwencje śmierci rodzica mogą być odczuwane przez dzieci również w przyszłości. Zdarza się, że pomimo podjętego leczenia, bliscy osoby zmarłej nie potrafią pogodzić się z tragedią, która ich spotkała, a w konsekwencji ułożyć sobie szczęśliwie życia.

   

  odszkodowanie za śmierć rodzica

   

   

  Odszkodowanie za śmierć rodzica także dla samodzielnych dzieci

   

  Niepodważalne jest zatem to, że śmierć rodzica jest doświadczeniem bolesnym. W wyniku wypadku spowodowanego przez innego kierującego w sposób brutalny zostają zerwane więzi pomiędzy zmarłym a dzieckiem. Dotyczy to tak samo starszych dzieci, które założyły już własne rodziny i prowadzą odrębne gospodarstwo domowe. Śmierć ojca lub matki w wypadku jest także dla nich wielką stratą. Może wydawać się, że osób dorosłych i samodzielnych życiowo i finansowo obecność rodzica nie jest czymś koniecznym. Jednak istotny jest w tym kontekście nie wiek osób, które ubiegają się o odszkodowanie za śmierć rodzica, ale relacja, która łączyła zmarłego z potomstwem. Jeśli była bliska – członkowie rodziny często się ze sobą kontaktowali, mieli wspólne wspomnienia, pielęgnowali więzy rodzinne – dzieciom jak najbardziej należą się świadczenia.

   

  Zawsze wtedy, pod warunkiem prawidłowego udokumentowania doznanej szkody, uprawnionym należy się odszkodowanie za śmierć rodzica w postaci zadośćuczynienia za krzywdę, a także naruszone dobra osobiste, którymi są szczególne więzi emocjonalne pomiędzy rodzicem a dzieckiem. Istotnym aspektem jest jednak właśnie udokumentowanie wspomnianej straty. Może to nastręczać pewnych trudności, jeśli więc osoby, które w wyniku wypadku straciły rodziców, czują, że nie podołają zadaniu, powinny zgłosić się do profesjonalnego pełnomocnika. Korzystając ze swojej wiedzy i doświadczenia, pomoże on odpowiednio sformułować i oceniać roszczenia. Może też skonstruować pisma i reprezentować osoby, które ubiegają się o odszkodowanie za śmierć rodzica, przed zakładem ubezpieczeń i przeprowadził z nim negocjacje. Pomoc kancelarii odszkodowawczej może być niezbędna także w sytuacji, gdy o należne świadczenia trzeba będzie walczyć przed sądem.

   

  Ponadto w każdej sytuacji,  gdy nastąpiło pogorszenie sytuacji materialnej i życiowej dziecka po śmierci rodzica, zakład ubezpieczeń powinien wypłacić należne odszkodowanie, a także rozpatrzyć roszczenia w zakresie renty alimentacyjnej.

  Skorzystaj z infolinii:

  800-217-417

  Opłata według stawek własnych operatora.

  NAPISZ DO NAS

  Skontaktuj się

  CENTRALA Votum S.A.

  ul. Wyścigowa 56 i,53-012 Wrocław

  tel.:71/ 33 93 400, fax 71/ 33 93 403

  dok@votum-sa.pl, www.votum-sa.pl

  800 217 417

  dok@votum-sa.pl

  © Copyright 2015 - VOTUM S.A - Głos w Twojej sprawie.

  ^