fb twitter gmail email yt
 • Odszkodowanie za śmierć
 • Śmierć bliskiej osoby
 • Zadośćuczynienie za śmierć
 • Pełna wersja serwisu

  Bezpłatna infolinia

  800 217 417

  dok@votum-sa.pl

  Dziedziczenie z ZUS i OFE

  Skorzystaj z naszej wiedzy

  Odszkodowanie za śmierć

  Odszkodowanie za śmierć

  448 /

  Baza wiedzy /

  Odszkodowanie za śmierć /

  Odszkodowanie za śmierć ojca

  Odszkodowanie za śmierć ojca

  odszkodowanie za śmierć ojca

  Nawet dla dorosłych już ludzi śmierć rodziców to sprawa bolesna i wywołująca wiele emocji. Człowiekowi, który nie doznał takich przeżyć trudno wyobrazić sobie nawet, co czują dzieci lub nastolatki, które przeżyły utratę choćby jednego z rodziców. Smutek i poczucie krzywdy najprawdopodobniej będą towarzyszyć im do końca życia. Bolesna jest też z pewnością tęsknota za matką lub ojcem i próby wyobrażenia sobie sytuacji, w której do tragicznego wypadku i śmierci rodziców nie doszło.

   

  Choć psychika dziecka ma dużą umiejętność regeneracji, obecność opiekunów, którzy zapewniliby dziecku poczucie bezpieczeństwa i stałą, odpowiednią opiekę, jest z pewnością czynnikiem nie do przecenienia.

   

  Choć przełożenie cierpienia związanego z utratą matki lub ojca na konkretną sumę pieniężną jest niemożliwe, przepisy polskiego prawa przewidują takie rozwiązanie jak zadośćuczynienie za śmierć ojca lub matki.   

   

  Odszkodowanie za śmierć ojca – jak może pomóc?    

   

  Dla małego dziecka utrata rodzica to prawdziwy cios. Zwłaszcza dla najmłodszych mama czy tata to cały świat, źródło stabilności i poczucia bezpieczeństwa. Jeśli rodzic wskutek wypadku zniknie z jego życia, a dziecko będzie od tej pory żyło w niepełnej rodzinie, poczucie bezpieczeństwa zostanie w znaczny sposób zaburzone.

   

  U dziecka w tak nagły sposób pozbawionego opieki i miłości obojga rodziców może spowodować to naprawdę poważne konsekwencje nie tylko psychiczne, ale także fizyczne. Intensywne poczucie straty może wywołać szereg chorób – depresję, nerwicę lub bezsenność. Ich leczenie opiera się w wielu przypadkach zarówno na terapii lekami, jak i na psychoterapii. Żeby zapewnić dziecku najlepsze warunki dochodzenia do siebie i budowania zdrowej psychiki, użyteczne może okazać się odszkodowanie za śmierć ojca lub matki. Suma, jaką dziecko może z tego tytułu uzyskać, z pewnością umożliwi znalezienie odpowiedniego specjalisty w dziedzinie terapii lub odpowiednią placówkę.

   

  Nie należy też zapominać, że śmierć rodzica może być niezwykle bolesna także dla dorosłego człowieka. Jeśli relacje rodzinne były między nimi bliskie, a zmarły rodzic był dla dziecka autorytetem, z pewnością jego utrata jest podstawą do tego, by ubiegać się o odszkodowanie za śmierć ojca lub matki. W kontekście uzyskiwania tego typu świadczeń szczególnie istotny jest nie wiek osób, które straciły najbliższego krewnego, ale ich zaangażowanie emocjonalne w relację z rodzicami, siła więzów rodzinnych i konkretne konsekwencje jego straty.

   

  O zadośćuczynienie za śmierć ojca lub matki można starać się również w przypadku, gdy śmierć rodziców spowodowała straty materialne. Ma to miejsce jeśli dziecko było na utrzymaniu rodzica do chwili jego śmierci, w dużym stopniu partycypował on w kosztach utrzymania dziecka lub rodzic i dziecko prowadzili wspólne gospodarstwo domowe.

   

  Jak uzyskać odszkodowanie za śmierć ojca? 

   

  Osoba, która w wypadku straciła rodzica, ma prawo ubiegać się nie tylko o odszkodowanie za śmierć ojca lub matki. W pewnych przypadkach może walczyć z podmiotem odpowiedzialnym również o zadośćuczynienie za doznaną krzywdę, a także za naruszenie dóbr osobistych. Pod tym ostatnim pojęciem kryją się więzi emocjonalne, łączące dzieci ze zmarłym rodzicem.

   

  Żeby jednak otrzymać należne świadczenia, należy dokładnie udokumentować stratę, jakiej doznaliśmy. Nie jest to z pewnością proste – utrata tak bliskiej osoby wywołuje tak silne emocje, że trudno niekiedy sformułować merytoryczne argumenty.

   

  Jeśli osoba, której rodzice zmarli, czuje, że nie rady samodzielnie podołać temu zadaniu lub sprawa dotyczy dziecka, zdecydowanie warto zwrócić się o pomoc do profesjonalnego pełnomocnika.

   

  Tego typu podmioty mają na tyle duże doświadczenie, wiedzę i zaplecze, że są w stanie skutecznie działać w imieniu mocodawcy przez podmiotem odpowiedzialnym lub sądem i wywalczyć odszkodowanie za śmierć ojca lub matki.

  Skorzystaj z infolinii:

  800-217-417

  Opłata według stawek własnych operatora.

  NAPISZ DO NAS

  Skontaktuj się

  CENTRALA Votum S.A.

  ul. Wyścigowa 56 i,53-012 Wrocław

  tel.:71/ 33 93 400, fax 71/ 33 93 403

  dok@votum-sa.pl, www.votum-sa.pl

  800 217 417

  dok@votum-sa.pl

  © Copyright 2015 - VOTUM S.A - Głos w Twojej sprawie.

  ^