fb twitter gmail email yt
 • Odszkodowanie za śmierć
 • Śmierć bliskiej osoby
 • Zadośćuczynienie za śmierć
 • Pełna wersja serwisu

  Bezpłatna infolinia

  800 217 417

  dok@votum-sa.pl

  Dziedziczenie z ZUS i OFE

  Skorzystaj z naszej wiedzy

  Odszkodowanie za śmierć

  Odszkodowanie za śmierć dziadka

  448 /

  Baza wiedzy /

  Odszkodowanie za śmierć /

  Czy odszkodowanie za śmierć dziadka jest zawsze wypłacane ...

  Czy odszkodowanie za śmierć dziadka jest zawsze wypłacane?

  odszkodwanie za śmierć dziadka

  Bardzo często z dziadkami łączy nas serdeczna relacja, jednak nie zawsze wystarczy to, by zostało wypłacone nam odszkodowanie za śmierć dziadka w wypadku. Aby tak się stało należy wykazać bliską więź, jaka łączyła wnuka z dziadkiem. Im będzie ona silniejsza, tym wyższa może być kwota odszkodowania. Żeby ubiegać się o tego typu świadczenie, należy jednak dokładnie i merytorycznie opisać, w jaki sposób wyglądało życie rodzinne, jaką rolę odgrywał w nim zmarły dziadek i jakie są realne konsekwencje jego śmierci. Co szczególnie istotne, podmiot odpowiedzialny powinien wziąć pod uwagę zarówno konsekwencje emocjonalne, jak i materialne utraty najbliższego członka rodziny.

   

  Kto może starać się o odszkodowanie za śmierć dziadka?


  O odszkodowanie za śmierć dziadka mogą starać się przede wszystkim
  wnuki, które po śmierci udowodnią, że ich sytuacja życiowa uległa pogorszeniu, a stan psychiczny i ból po stracie dziadka jest ponadstandardowy. Bardzo często dotyczy to osób, które były przez dziadka wychowywane, mieszkały z nim lub były na jego utrzymaniu. Wbrew pozorom taka sytuacja zdarza się często. Dziadkowie, którzy opiekowali się wnukami po śmierci ich rodziców, w trakcie ich choroby lub podczas zarobkowych wyjazdów, często cieszą się zaufaniem i miłością wnuków porównywalną z tą, którą odczuwa się zazwyczaj do rodziców. Nawet jednak w sytuacji, gdy życie rodzinne układa się standardowo, emocjonalny związek z rodzicami rodziców może być na tyle silny, że wnuki mogą ubiegać się o odszkodowanie za śmierć dziadka lub babci.

   

  Ubezpieczyciel może odmówić wypłaty w sytuacji, gdy wnuk nie będzie w stanie przedstawić negatywnych zmian w sferze psychicznej i fizycznej, które przekładają się także na jego sytuację materialną. Pamiętajmy jednak, że na podstawie art. 448 k.c. kompensowana jest krzywda, a więc szkoda niemajątkowa wywołana naruszeniem dobra osobistego, która polega na fizycznych dolegliwościach i psychicznych cierpieniach pokrzywdzonego. Zatem tylko w przypadku, kiedy wnuka i dziadka łączyła ponadstandardowa więź emocjonalna – będzie należało się odpowiednie zadośćuczynienie.

   

  Co decyduje o przyznaniu odszkodowania za śmierć dziadka?

   

   

  Jeśli zastanawiasz się, czy Tobie również przysługuje odszkodowanie za śmierć dziadka, odpowiedz sobie na pytanie, czy spełniasz kryteria, które przesądzają o zasadności przyznania tego świadczenia. Poniżej przedstawiamy pytania, które mogą pomóc w ustaleniu, czy relacja z dziadkiem była silna na tyle, że po jego śmierci możemy ubiegać się o jakieś świadczenia.

   

  odszkodowanie smierc dziadka

   

   

  1. Jaki był faktyczny stopień zażyłości oraz bliskości osobistej, jaką miałeś z dziadkiem?
  2. Czy mieszkałeś razem z dziadkiem w jednym gospodarstwie domowym?
  3. Czy dziadek miał znaczny udział w wychowywaniu Cię?
  4. Jaki wpływ wywarła na Ciebie strata dziadka w wypadku?
  5. Czy śmierć dziadka w wypadku miała wpływ na Twoje samopoczucie i zdrowie?

   

  Jeśli ból i cierpienie, które pojawiły się po śmierci dziadka, wywołały u Ciebie depresję, możesz uznać, że pogorszyło to Twoją aktualną sytuację życiową i należy się Ci się w związku z tym odszkodowanie za śmierć dziadka. Depresja, nerwica czy bezsenność to przypadłości często występujące u osób, które zmagają się z żałobą po śmierci osób najbliższych. Ich terapia jest nie tylko czasochłonna i wymagająca ogromnego zaangażowania, ale także – w niektórych przypadkach – także pewnych nakładów finansowych. Odszkodowanie za śmierć dziadka, które otrzyma wnuk, może w znacznym stopniu ułatwić mu zarówno podjęcie psychoterapii, jak i – jeśli zajdzie taka potrzeba – terapii farmakologicznej.

  Szczególnie istotne jest w tej kwestii właściwe uzasadnienie swoich roszczeń. Ze względu na to, jak delikatna i wywołująca wiele emocji jest to kwestia, warto zwrócić się o pomoc do profesjonalnego pełnomocnika. Ze względu na swoje doświadczenie, kompetencje i wiedzę będzie on w stanie udowodnić, jak głębokie relacje rodzinne łączyły dziadka i wnuka, w jaki sposób utrata tak bliskiej osoby wpłynęła na życie osoby ubiegającej się o odszkodowanie za śmierć dziadka.

  Skorzystaj z infolinii:

  800-217-417

  Opłata według stawek własnych operatora.

  NAPISZ DO NAS

  Skontaktuj się

  CENTRALA Votum S.A.

  ul. Wyścigowa 56 i,53-012 Wrocław

  tel.:71/ 33 93 400, fax 71/ 33 93 403

  dok@votum-sa.pl, www.votum-sa.pl

  800 217 417

  dok@votum-sa.pl

  © Copyright 2015 - VOTUM S.A - Głos w Twojej sprawie.

  ^