Pełna wersja serwisu
448 /
Baza wiedzy /
Zadośćuczynienie za śmierć /
Jak walczyć o zadośćuczynienie za śmierć osoby bliskiej ...
Zadośćuczynienie za śmierci osoby bliskiej to jedno z najważniejszych świadczeń, jakie przysługują bliskim osoby zmarłej.
Każda osoba, która straciła bliskich w wyniku wypadku komunikacyjnego, może wystąpić o zadośćuczynienie pieniężne, którego celem jest wynagrodzenie szkody o charakterze niemajątkowym i zindywidualizowanym, dotykającym sfery przeżyć wewnętrznych człowieka, związanych z bólem i cierpieniem po stracie osoby najbliższej.
Tego typu świadczenia mogą być wypłacane nawet do 20 lat po dacie wypadku. O świadczenia dla osób uprawnionych wystąpić należy do zakładu ubezpieczeń sprawcy zdarzenia, w wyniku którego poszkodowany poniósł śmierć. Warto wiedzieć, że o wypłatę można występować także w sytuacji, gdy nie jest znany sprawca wypadku lub gdy nie posiadał on ważnego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej.
Zadośćuczynienie za śmierć osoby bliskiej wypłacone może być także wtedy, kiedy sprawcą kolizji był obcokrajowiec posiadający ubezpieczenie w swoim kraju zamieszkania. Nieco inaczej wygląda wtedy kwestia dochodzenia roszczeń (zmienia się podmiot odpowiedzialny za zdarzenie), jednak nie zamyka to wcale drogi do uzyskania należnych świadczeń.
Ubieganie się o tego typu zadośćuczynienie niestety może być procesem żmudnym i bolesnym. Właśnie dlatego wiele osób, dotkniętych śmiercią najbliższego członka rodziny, rezygnuje z przysługującego im prawa, chcąc uniknąć spotęgowania cierpienia. Innym czynnikiem jest brak odpowiedniej wiedzy w zakresie dochodzenia roszczeń z tytułu wspomnianego wcześniej zadośćuczynienia.
Oczywiście osoby uprawnione nie powinny rezygnować z przysługującego im prawa. Przyznane odszkodowanie może mieć istotny wpływ na sytuację materialną bliskich osoby zmarłej.
Aby walka o zadośćuczynienie za śmierć osoby bliskiej była łatwiejsza, warto przekazać sprawę profesjonalnemu pełnomocnikowi. Dzięki temu rodzina zmarłego nie musi sama walczyć o należne jej pieniądze.
Pamiętajmy o tym, że samo wystąpienie o zadośćuczynienie do ubezpieczyciela sprawcy wypadku nie oznacza automatycznie, że świadczenie zostanie wypłacone. Może zostać także wypłacona zbyt niska kwota. Niestety nadal zdarzają się sytuacje, w których skierowanie sprawy do sądu jest jedynym sposobem na znalezienie sprawiedliwości i wypłatę zadośćuczynienia w kwocie adekwatnej do doznanej krzywdy.
Warto wiedzieć, że to osoba poszkodowana powinna udokumentować krzywdę, ból i cierpienie, doznane po śmierci bliskiej osoby, a także silne więzi uczuciowe i relacje rodzinne pomiędzy nimi. W przypadku wystąpienia o wypłatę zadośćuczynienia warto wskazać i opisać wszystkie okoliczności i fakty, mające wpływ na rozmiar doznanej krzywdy.
Dodatkowo na etapie postępowania sądowego może zostać powołany biegły sądowy z zakresu psychologii lub psychiatrii, którego zadaniem jest wydanie opinii, potwierdzającej wpływ śmierci osoby bliskiej na życie i stan psychiczny uprawnionych oraz zakres cierpień i rozmiar krzywdy. W takiej sytuacji nieocenionym i dużym wsparciem jest właśnie pomoc profesjonalnego pełnomocnika.
autor: Krzysztof Życzyński (Doradca Odszkodowawczy)
Skorzystaj z infolinii:
800-217-417
Opłata według stawek własnych operatora.
NAPISZ DO NAS
CENTRALA Votum S.A.
ul. Wyścigowa 56 i,53-012 Wrocław